Illinois Tech Athletic News 
News Photo
Men's Swimming and Diving - Thu, Mar. 6, 2014
 

Chicago, IL – The Scarlet Hawks swimming & diving team recently competed in the Liberal Arts Championship Meet hosted by Principia College.  The Hawks showed well with many of its athletes swimming personal bests and placing fifth overall on the men's side. 

The announcement for the All-Championship Team has been revealed and four of the Illinois Tech men's swimmers found their names on the list.  Billy Bafia, Kevin Boldt, Tanner Greive, and Arya Mohaimani were all rewarded for their accomplishments in the meet. 

Please see below for the press release of the announcement.  

 

2014 Liberal Arts All-Championship Team Announced

 

ELSAH, IL – After a great Liberal Arts Championship meet, we are pleased to announce the 2014 All-Championship team.  A total of 75 athletes earned the distinction of being named to the All-Championship team – 34 women and 41 men.  They represent 10 different schools – 8 schools were represented on the women's side and 9 from the men's side.  Individually 3 women from Luther College led the way with 7 All-Championship Team recognitions: Emily Anderson, Erin Connolly and Clare Slagel.  On the men's side, Artur Schnieder from Franklin College led the way with 7 All-Championship Team selections.  We congratulate all members of the All-Championship Team for their performances that earned them this distinction. 

 

Women

Franklin College

Haley Blaich (50 Free, 100 Free, 200 Free Relay, 200 Medley Relay, 400 Free Relay)

Shelby Conrad (100 Back, 200 Back, 400 IM, 200 Medley Relay, 400 Medley Relay)

Carly Fernandes (200 Fly, 200 IM, 400 IM, 200 Medley Relay, 400 Medley Relay)

Brenna Ghigliotto (100 Breast, 200 Breast, 200 Medley Relay, 400 Medley Relay)

Cara Haynes (100 Fly, 200 Free Relay)

Tori Klimczak (200 Free Relay, 400 Medley Relay)

Regina Solik (200 Free Relay, 400 Free Relay)

Payton Thomas (400 Free Relay)

 

Loras College

Heather Black (800 Free Relay)

Katie Callaghan (100 Fly, 200 Fly)

MK Maher (800 Free Relay)

Lexie Mollahan (200 IM, 200 Breast, 800 Free Relay)

Evayn Roper (800 Free Relay)

 

Luther College

Emily Anderson (50 Free, 100 Fly, 100 Free, 200 Free Relay, 400 Free Relay, 200 Medley Relay, 400 Medley Relay)

Chloe Benjamin (100 Breast, 200 Free Relay)

Erin Connolly (100 Free, 100 Breast, 200 IM, 200 Free Relay, 400 Free Relay, 200 Medley Relay, 400 Medley Relay)

Corianne Dorgay (500 Free, 200 Back)

Jacquelyn Hughes (1650 Free, 200 Breast, 400 IM, 800 Free Relay)

Megan Jelinski (200 Free, 500 Free, 1650 Free, 800 Free Relay)

Zoe Johnson (1-meter, 3- meter)

Nicole Larsen (100 Back, 200 Back)

Sarah Pospisil (200 IM, 400 IM)

Elizabeth Reed (200 Free, 500 Free, 1650 Free, 800 Free Relay)

Alexandra Scharmer (100 Back, 100 Fly, 200 Fly, 200 Medley Relay, 400 Medley Relay)

Brandilyn Scheierland (1-meter, 3-meter)

Clare Slagel (500 Free, 100 Back, 200 Back, 400 Free Relay, 800 Free Relay, 200 Medley Relay, 400 Medley Relay)

Katie Storey (50 Free, 100 Breast, 200 Breast, 200 Free Relay, 400 Free Relay)

Mary Vuckovich (3-meter)

 

McMurry University

Kelsey Frazier (200 Fly)

 

Morningside College

Tracy Gates (200 Free, 1650 Free)

 

Principia College

Annika Erickson (1-meter)

 

Simpson College

Christina Amburgy (200 Free)

 

University of MN-Morris

Carissa Fuller (1-meter, 3-meter)

Kaitlin Kamm (50 Free, 100 Free)

 

Men

Eureka College

Cody Leach (1-meter, 3-meter)

 

Franklin College

Justin Armbruster (100 Breast)

Alex Bariyev (50 Free, 200 Back, 200 Free Relay, 400 Free Relay, 800 Free Relay)

Chase Carlson-Walker (200 Breast, 200 Medley Relay, 400 Medley Relay)

Joel Foreman (200 Free Relay, 400 Free Relay, 200 Medley Relay)

Carney Gillin (200 Free, Relay, 400 Free Relay, 800 Free Relay)

David McAfee (200 Free, 400 Free Relay, 800 Free Relay, 400 Medley Relay)

Kevin Miller (400 IM)

Seth Morin (500 Free, 1650 Free)

Artur Schneider (100 Back, 200 Back, 200 IM, 200 Free Relay, 800 Free Relay, 200 Medley Relay, 400 Medley Relay)

Bailey Willoughby (100 Fly, 200 Fly, 200 IM, 200 Medley Relay, 400 Medley Relay)

 

Illinois Institute of Technology

William Bafia (100 Breast, 200 Breast)

Kevin Boldt (500 Free)

Tanner Grieve (200 Fly)

Arya Mohaimani (200 Back, 400 IM)

 

Loras College

Zach Benson (200 IM)

Matt Bogen (500 Free, 1650 Free)

Ike Casey (100 Free)

John Maevski (1-meter, 3-meter)

 

Luther College

David Carius (1650 Free, 400 IM, 800 Free Relay)

Jon Hagen (200 Medley Relay)

Ryley Kramka (200 Medley Relay)

Jason Orivs (50 Free, 100 Back, 200 Back, 200 Medley Relay)

Sam Raiche (200 Fly, 800 Free Relay)

Jacob Sund (200 Breast, 400 IM, 200 Medley Relay)

Seth Vanderhorst (800 Free Relay)

Sam Weinberg (200 Free, 800 Free Relay)

 

McMurry University

David Bowers (100 Back)

Sam McCleney (100 Back)

 

Morningside University

Hunter Haws (100 Fly)

Ben Kurz (200 Free, 500 Free, 1650 Free, 400 Free Relay)

Cole Malin (50 Free, 100 Free, 200 Free, 200 Free Relay, 400 Free Relay)

Taylor mcCloskey (100 Fly, 200 Fly)

Evan Persson (200 Free Relay)

Marko Spiric (100 Free, 200 Free Relay, 400 Free Relay)

James Svoboda (200 Free Relay, 400 Free Relay)

 

Principia College

Jesse Dehnert (1-meter, 3-meter)

Josh Harmon (50 Free, 100 Free, 100 Fly)

Hunter Mehring (100 Breast, 200 Breast, 200 IM)

Connor Walton (1-meter, 3-meter)

 

Simpson College

Kyle McKim (100 Breast)

 

In order to earn a spot on the All-Championship team an athlete must place in the top 4 of an individual event or be on a relay that placed in the top 2 at the meet.

 
 
 
Scoreboard
Thursday, May 15
Men's T & F
IIT at No Team Score
Gregory Invitational (@ North Central College)
results
Women's T & F
IIT at No Team Score
Gregory Invitational (@ North Central College)
results
Friday, May 9
Men's T & F
IIT at No Team Score
Dr. Keeler Invite (@ North Central College)
results
Women's T & F
IIT at No Team Score
Dr. Keeler Invite (@ North Central College)
results
Saturday, May 3
Baseball
Maranatha Baptist Bible College at 7
IIT 19
@ US Cellular Field Home of the Chicago White Sox
stats - recap
Friday, May 2
Baseball
Maranatha Baptist Bible College at 1
IIT 11
Donation Night for the St. James Food Pantry
stats - recap
Wednesday, Apr 30
Baseball
Calvin College at (8) 10
IIT 5
stats - recap
Calvin College at 13
IIT 0
stats - recap
Sunday, Apr 27
Baseball
IIT at (8) 4
Purdue University Calumet 5
stats - recap
IIT at 0
Purdue University Calumet 6
stats - recap
Saturday, Apr 26
Baseball
IIT at 4
Maranatha Baptist Bible College 2
stats - recap
IIT at 5
Maranatha Baptist Bible College 0
stats - recap
Friday, Apr 25
Men's T & F
IIT at 9th of 16
Twilight Invitational (@ Benedictine University)
results - recap
Women's T & F
IIT at No Team Score
Twilight Invitational (@ Benedictine University)
results - recap
Monday, Apr 21
Baseball
Purdue University-North Central at 12
IIT 2
stats - recap
Purdue University-North Central at (5) 8
IIT 8
Game was stopped after completion of 5th due to weather.
stats - recap
Saturday, Apr 19
Women's Lacrosse
University of Dubuque at 20
IIT 5
stats
Friday, Apr 18
Baseball
Finlandia University at 6
IIT 12
stats - recap
Finlandia University at 0
IIT 12
stats - recap
Thursday, Apr 17
Baseball
Lakeland College at 1
IIT 10
stats - recap
Saturday, Aug 23
Women's Soccer
Benedictine University at 6:00pm
IIT CST
Sunday, Aug 24
Men's Soccer
Concordia Illinois at 1:00pm
IIT CST
Friday, Aug 29
Men's Cross Country
IIT at 5:00pm
Elmhurst Invite
Women's Cross Country
IIT at 5:00pm
Elmhurst Invite
Saturday, Aug 30
Men's Soccer
IIT vs 3:00pm
Waynesburg College CST
Defiance Tournament in Defiance, OH
Women's Soccer
IIT at 2:00pm
College of Staten Island CST
College of Staten Island Fall Classic (NY)
Sunday, Aug 31
Women's Soccer
IIT vs 2:00pm
John Jay College of Criminal Justice CST
College of Staten Island Fall Classic (NY)
Monday, Sep 1
Men's Soccer
IIT at 11:00am
Defiance College CST
Defiance Tournament in Defiance, OH
Wednesday, Sep 3
Volleyball
Alverno College at 7:00pm
IIT CST
Friday, Sep 5
Men's Soccer
Andrews University at 3:00pm
IIT CST
Women's Soccer
Albion College at 8:00pm
IIT CST
Saturday, Sep 6
Volleyball
IIT vs  
TBA  
Rose-Hulman Invite
Sunday, Sep 7
Men's Soccer
Finlandia University at 3:30pm
IIT CST
Women's Soccer
St. Mary's at 1:00pm
IIT CST
Volleyball
IIT vs  
TBA  
Rose-Hulman Invite
Wednesday, Sep 10
Men's Soccer
IIT at 7:00pm
Wisconsin Lutheran College CST
Friday, Sep 12
Women's Soccer
Dominican University at 7:00pm
IIT CST
Volleyball
IIT at 2:00pm
Alverno College CST
IIT at 3:45pm
Northland College CST
Saturday, Sep 13
Men's Cross Country
IIT at 11:00am
Concordia University Wisconsin